Cestování se zvířaty

Jste s Vaším čtyřnohým parťákem (pes, kočka) nerozlučná dvojice a rádi by jste jej vzali na dobrodružnou dovolenou, užít si slunce, či mořského vzdoušku? Zde je pár základních pravidel a rad na co se připravit ať už se chystáte do států EU nebo zemí třetího světa.

Cestování se zvířaty má svá striktní pravidla a před každou cestou je důležité si zjistit, jaké jsou v daném státě dovozní podmínky. Kde takové informace sehnat? Doporučujeme oslovit zastupitelský úřad země kam cestujeme, nebo si zavolat na městskou veterinární správu v Praze, sídlící na adrese Na Kozačce 3, Vinohrady, kde Vás přepojí na oddělení pro cestování se zvířaty a rádi Vám sdělí veškeré podrobnosti.

Pokud budete cestovat v rámci EU, pak je důležité splňovat tyto podmínky:


1) Zvířecí společník musí být označený mikročipem splňující ISO normy pro mikročipy a čtecí zařízení a měl by vlastnit Evropský pas, který Vám rádi vystavíme a zaregistrujeme u nás na klinice.


2) Aby pas nabyl platnosti musí být zvíře řádně naočkováno proti vzteklině. Pokud bude zvíře očkováno proti vzteklině poprvé, myslete na to, že v platnost pas vchází až po uplynutí 21 dnů od naočkování – doporučujeme řešit vše s dostatečným předstihem. Dále musí být v pase uvedena osoba, která zvíře přes hranice doprovází, což zpravidla bývá majitel. Pokud by zvíře doprovázel někdo jiný, musí dostat písemné zmocnění od majitele uvedeného v pase.


3) Pokud máte namířeno například do Velké Británie, Irska, Finska či Malty, musí být psovi podáno antiparazitikum proti echinokokům a to v rozmezí 120 až 24 hodin před vstupem na území těchto států. Záznam o odčervení musí být proveden a potvrzen veterinářem v pase zvířete, musí být uvedeno datum a hodina podání přípravku zvířeti, název účinné látky a název výrobce.
V zemích mimo EU si často žádají vyšetření krve na protilátky proti vzteklině. Toto vyšetření provádí laboratoř Státního veterinárního ústavu, trvá zhruba měsíc a bez něj Vás nepustí zpět do České republiky. Proto znovu zdůrazňujeme, aby jste se včas informovali o všech podmínkách Vaší cesty. Pozor dejte na vnější parazity! Nezapomínejte svá zvířátka ošetřit proti klíšťatům a komárům a vyhnete se tak přenosu nemocí jako jsou například Anaplazmóza, Babezióza, Leishmanióza, Dirofilarióza či srdeční červivost, které se v Evropě běžně vyskytují.

Rádi Vám u nás poradíme účelné přípravky. Pro více informací nás neváhejte kontaktovat.

Vaše Veterinární klinika Fénix

Rozpis služeb

Týden 20. 01. - 26.01
9:00 - 15:0014:00 - 20:00
PondělíMVDr. Nikola KollerPondělíMVDr. Marianna Hulíková
ÚterýMVDr. Martina PerlíkováÚterýMVDr. Marianna Hulíková
StředaMVDr. Nikola KollerStředaMVDr. Marianna Hulíková
ČtvrtekMVDr. Martina PerlíkováČtvrtekNikola Koller & Martina Perlíková
PátekMVDr. Martina PerlíkováPátekMVDr. Nikola Koller
9:00 - 11:00
SobotaZavřeno do odvolání